Létat podle výšky určené výškoměrem nebo GPS?

21.8.2015

Létat podle výšky určené výškoměrem nebo GPS?

I takováto otázka se v diskusi pilotů někdy objevuje. Je to tak možná i proto, že GPS výška je ve skutečnosti obvykle přesnější. Začneme tedy rovnou s odpovědí: Podle GPS výšky nikdy nelétáme.

Provoz v letovém prostoru je založen na tom, že letadla létají ve výškách definovaných stejným barometrickým tlakem. To znamená, že letadla mající stejně nastavené výškoměry (tlak QNH a nad převodní výškou pak STD) používají stejné referenční hodnoty a mohou tak dodržovat v daném místě a čase předepsané/bezpečné vertikální rozstupy.

Je samozřejmě možné, že údaje o výšce poskytované systémem GPS a barometrickým výškoměrem se liší. Tyto rozdíly mohou představovat až více než 500 stop, což znamená, že pokud by nějaké letadlo používalo výšku podle GPS, může jeho barometrická výška být o 500 stop jiná než hodnoty na výškoměru dalšího letadla ve stejné oblasti, což by samozřejmě vytvořilo předpoklad kolize. 

Z těchto důvodů je také zásadně důležité mít vždy nastavené správné QNH. Postupy pro nastavení výškoměru se dočtete v Letecké informační příručce (ENR 1.7.3). Této problematice se budeme věnovat v budoucnu.

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Vytvoř nové téma
 • Létat podle výšky určené výškoměrem nebo GPS?

  Tomáš Beneš Aktuálně se na toto téma rozjela vášnivá paraglidistická diskuze :) http://www.pgweb.cz/forum/pg-politika:101453
  Myslím, že věta "Této problematice se budeme věnovat v budoucnu." na konci tohoto článku nabývá na důležitosti .)

 • Létat podle výšky určené výškoměrem nebo GPS?

  Roman Mynar PPL A IR a PPL H Vazeni kolegove, o tom, ze nastavujeme vyskomer na mistni QNH, regionalni QNH, nebo standard by snad nebylo nutne pochybovat. Pokud v CR existuji kategorie pilotu, kterym to jasne neni, tak je to chyba UCL, ze to umoznila. Pokud letim SR22, tak pokud mozno z rizeneho letiste jako IFR a co nejrychleji nad prevodni hladinu. Ani tak to neni uplna jistota, hadry letaji kde to nosi a az tam kam to nosi. Ty vsak ATC ani na primaru nevidi. Vrtulnik letam 500 - 700 ft AGL, rozhlizim se kolem a doufam. . . Letu zdar v 2016 preje vsem kolegum Roman

 • Létat podle výšky určené výškoměrem nebo GPS?

  ? Keby si to nechali vysvetlit paraglajdisti http://www.xcontest.org/slovakia/pravidla/

Prosím vyplňte všechna pole!

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
Doletíš?! > Pilotní tipy > Létat podle výšky určené výškoměrem nebo GPS?

Další díly Doletíš?!